V súčasnej dobe čelí zdravotníctvo v Európe výzvam spojeným s potrebou efektívnejších a lepšie interoperabilných informačných systémov. V úzkej spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky sme podnikli kroky smerom k ich riešeniu. Náš cieľ bol jednoznačný: zlepšiť kvalitu poskytovaných zdravotníckych služieb a zvýšiť ich dostupnosť nielen na národnej, ale aj medzinárodnej úrovni.
Naša práca začala podrobnou analýzou existujúcich zdravotníckych informačných systémov a ich pripravenosti na medzinárodné zdieľanie údajov. Identifikovali sme kľúčové výzvy a následne sme vypracovali strategické dokumenty a postupy na riešenie týchto problémov. V rámci projektu sme zaviedli pilotné implementácie inovatívnych riešení.
Prístup z ktorého sme vychádzali bol postavený na osvedčených postupoch a bol prispôsobený lokálnym podmienkam. Kľúčové ciele projektu zahŕňali analýzu pripravenosti na medzinárodné zdieľanie údajov, analýzu a návrhy k existujúcim systémov a pilotné implementácie inovatívnych riešení. Využili sme štandardy IHE a HL7, ktoré umožňujú efektívnu výmenu dát a integritu informačných systémov. Špecifický dôraz sme venovali implementácii profilov ako PIXv3, PDQv3 a XDS.b, ktoré umožňujú bezpečnú a presnú výmenu pacientskych informácií medzi rôznymi poskytovateľmi.
Sme hrdí na to, že sme analyzovali prístupy k interoperabilite v štyroch európskych krajinách. Tento pohľad nám umožnil identifikovať osvedčené postupy a prispôsobiť ich lokálnym podmienkam. Zvládli sme technické, právne a finančné výzvy vďaka našim multidisciplinárnym tímom.
Nasledovalo pilotné testovanie nových riešení v spolupráci s národnými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Testovanie poskytlo cenné údaje a spätnú väzbu, ktoré boli využité pre finálnu kalibráciu systémov. Rovnako sme sa zamerali na možnosti, ako by nové služby eZdravie mohli podporovať telemedicínske riešenia a štandardizovanú výmenu výsledkov, pričom sme zohľadnili medzinárodné štandardy a osvedčené postupy.
Projekt priniesol viacero dôležitých zistení. V prvom rade sme vykonali dôkladnú analýzu aktuálneho stavu interoperability zdravotných informačných systémov na národnej a medzinárodnej úrovni, pričom sme zhodnotili súčasnú situáciu a porovnali ju so zahraničnými riešeniami. Na základe tejto analýzy sme navrhli možnosti využitia uznávaných štandardov pri výmene zdravotníckych informácií. Niektoré z týchto návrhov sme implementovali v rámci pilotného overenia (POC). Projekt tiež ukázal technologickú a organizačnú uskutočniteľnosť zdieľania zdravotných údajov na medzinárodnej úrovni. Ministerstvo zdravotníctva tak získalo strategické informácie, ktoré môžu posunúť hranice efektívneho a bezpečného zdravotníctva v digitálnom veku.