V súčasnosti sa zdravotníctvo v celej Európe stretáva s výzvami zvýšenej potreby efektívnosti a interoperability informačných systémov. Našou úlohou, v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR, bolo vykonanie komplexnej analýzy stavu zdieľania zdravotníckych informácií v rámci informačných systémov v národnom kontexte a taktiež kontexte zdieľania informácií v rámci EÚ.
Kľúčové ciele zahŕňali analýzu pripravenosti na medzinárodné zdieľanie údajov, návrhy na zlepšenie k existujúcim systémom, prípravu strategických dokumentov, a pilotné overenie výmeny zdravotníckych informácií medzi vybranými subjektami.
Projekt sa začal analýzou súčasného stavu pripravenosti systému eZdravie na medzinárodnú interoperabilitu a zdieľanie dát s cieľom zvýšenia kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti . Analyzovali sme štyri európske krajiny a ich prístupy k interoperabilite, čo nám umožnilo identifikovať osvedčené postupy a porovnať ich s lokálnymi podmienkami. Výzvy, ako sú technické a právne otázky, zabezpečenie údajov, financovanie a motivácia zainteresovaných strán, boli riešené prostredníctvom multidisciplinárnych tímov zložených zo zástupcov odberateľa, odborníkov z prostredia poskytovateľov zdravotnej starostilivosti a našich expertov v danej oblasti.
Využili sme štandardy IHE a HL7, ktoré sú základom pre efektívnu výmenu dát a integritu informačných systémov v zdravotníctve. Špeciálne sme sa zamerali na možnosti využitia profilov ako PIXv3, PDQv3 a XDS.b, ktoré umožňujú presnú a bezpečnú výmenu pacientskych informácií medzi rôznymi poskytovateľmi.
Následne sme navrhli sériu postupných riešení a stratégií, vrátane vývoja cestovnej mapy pre postupnú implementáciu a integráciu štandardov. V tejto fáze sa okrem technických aspektov kládol dôraz aj na legislatívne a finančné podmienky potrebné pre udržateľný rozvoj a prevádzku interoperabilných systémov. Overenie navrhnutého konceptu nových zdravotníckych riešení.
Vytvorili sme PoC platformu, ktorá demonštrovala možnosti zdieľania informácií medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti s podporovala vyššie uvedené štandardy. Pilotné overenie bolo vykonané v spolupráci s národnými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a zahŕňalo zdieľanie informácií medzi vybranými zdravotníckymi zariadeniami na Slovensku. Tento koncept poskytol cenné údaje a spätnú väzbu. Taktiež sme vykonali analýzy pripravenosti národného systému eZdravie na medzinárodnú ineroperabilitu s podporou telemedicínskych riešení a štandardizovanú výmenu zobrazovacích a laboratórnych výsledkov.
Projekt priniesol viacero dôležitých zistení. V prvom rade sme vykonali dôkladnú analýzu aktuálneho stavu interoperability zdravotných informačných systémov na národnej a medzinárodnej úrovni, pričom sme zhodnotili súčasnú situáciu a porovnali ju so zahraničnými riešeniami a medzinárodne uznávanými štandardmi HL7. Na základe tejto analýzy sme navrhli možnosti ich využitia v podmienkach slovenského zdravotníctva. Niektoré z týchto návrhov sme overili v rámci pilotného projektu (POC). Hlavným cieľom našej práce bolo preskúmať a overiť možnosti a prínosy zlepšenia interoperability, čo by v konečnom dôsledku mohlo viesť k vyššej spokojnosti pacientov a lepšej kvalite zdravotnej starostlivosti v Slovenskej republike.
Projekt nielenže demonštroval technologickú a organizačnú uskutočniteľnosť zdieľania zdravotných údajov na medzinárodnej úrovni, ale posunul aj hranice toho, ako môže byť moderné zdravotníctvo efektívne a bezpečné vďaka pokroku v digitálnych technológiách. Ministerstvo zdravotníctva získalo strategické informácie, ktorých využitie môže priniesť schopnosť prispôsobiť sa rýchlo meniacemu prostrediu zdravotnej starostlivosti, zabezpečujúc tak lepšiu budúcnosť pre poskytovateľov a prijímateľov zdravotnej starostlivosti.